Cmentarz na Rossie

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek

Cmentarz na Rossie

Początkowo myślałem, że zdjęcia pochodzą z uroczystości złożenia serca Marszałka w grobie matki. Na kliszach były zdjęcia mego brata, który urodził się w 1935 r. Przypuszczam więc, że zdjęcia dokumentują wydarzenia z 1937, może 1938r. Zdjęcia były wykonane w różnych porach roku, i latem i prawdopodobnie zimą. Negatywy zdjęć zostały zapisane na płytach i teraz można je oglądać w formie cyfrowej.

5 komentarzy do “Cmentarz na Rossie”

 1. di :

  Witam,
  dla mnie te zdjęcia stanowią ogromna wartośc- dziękuje w swoim imieniu, oraz koleżanek.
  Zdjęcia kobiet w mundurach to zdecydowanie Przysposobienie Wojskowe Kobiet, w umundurowaniu z lat 1935-39, w kurtkach mundurowych przypominających wz.36, spódnicach rawdopodobnie starego wzoru i pantofelkach.

 2. di :

  W książce „Czekając na rozkaz” gen. Elżbiety Zawadzkiej widnieje zdjęcie z tej uroczystości z takim oto podpisem: „składanie wieńców na Rossie w maju 1937 r. w czasie Walnego Zjazdu Delegatek Organizacji PWdOK.” s. 262
  Czyli istotnie to dziewczęta z pwk

 3. Tosia :

  Dokładnie zgadzam się z di. Ewidentnie jest to PWK. Widać na beretach również same orzełki PWK, dla mniej orientujących się w temacie to może być wyznacznik tego czy to harcerze czy też nie. Jednak nic dziwnego, że większość nawet nie wie co to jest. Po wojnie starano się zrobić wszystko aby zapomniano o tej organizacji.

 4. historyk :

  Samochody to zapewne ciężarówki Ursus A (nośnośc wersji podstawowej 2 tony). Początkowe fotki to może rocznica imienin J.Piłsudskiego, a kolejne rocznica smierci (kir na sztandarach)? Pory roku pasowały by do strojów od biedy (maj moze być zimny :) ) wieńca nie skladają oficerowie, tylko podoficerowie i chorąży (widoczne obszycia naramienników galonem, którego oficerowie nie nosili) :)

 5. Bağlama Büyüsü :

  Bağlama Büyüsü https://tr.pinterest.com/dermannhoca/bağlama-büyüsü/