
Energia wiatru to jedno z podstawowych i najczęściej wykorzystywanych odnawialnych źródeł energii. Moc wiatru od dawna wykorzystywana była przez człowieka w jego codziennym życiu, siła wiatru służyła m.in. do pompowania wody, mielenia ziarna czy napędzania żaglowców. Obecnie wirniki wiatrowe stosuje się do napędu generatorów prądu, pomp wodnych, sprężarek powietrza itp. Od ponad 50 lat wiatr wykorzystywany jest również do wytwarzania energii elektrycznej, jako alternatywa dla tradycyjnych sposobów produkcji energii.
Rozwój technologiczny pozwolił na powstanie szerokiego asortymentu turbin wiatrowych począwszy od małych przydomowych elektrowni do ogromnych konstrukcji włączonych do systemu energetycznego. Największe turbiny wiatrowe stawiane obecnie na świecie mają średnicę wirnika ok. 130 m, a ich moc dochodzi do 5 MW. Jednak w Polsce tak duże konstrukcje są mało popularne.
Niewątpliwą zaletą energii z wiatru jest fakt, że podczas jej produkcji nie są emitowane do środowiska żadne zanieczyszczenia, a uzyskiwana moc jest stosunkowo duża. Energetyka wiatrowa jest również jedną z najbardziej kontrowersyjnych dziedzin energetyki odnawialnej.
Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego funkcjonuje 113 turbin wiatrowych o łącznej mocy ok. 140 MW. W trakcie realizacji inwestycji jest 66 turbin o potencjalnej mocy ok. 100 MW (dane z 2012r.). W Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie złożonych zostało kilkadziesiąt wniosków na postawienie ok. 900 wież o łącznej mocy ok. 2000 MW. Nie ma fizycznej, prawnej, społecznej i realnej możliwości, by wszystkie te inwestycje zostały zrealizowane. Do tej pory w energetykę wiatrową inwestują duże koncerny zagraniczne, jednak coraz więcej polskich firm wybiera ten kierunek rozwoju. Jedna z największych farm wiatrowych znajduje się w Gminie Kisielice, która jest zdecydowanym liderem rozwoju OZE wśród pozostałych gmin regionu.
Dźwięk: Barbara Fedoniuk, Marian Dąbrowski
Zdjęcia: Sławomir Ostrowski, Marcin Gwizdała
Muzyka: Between The Lines na licencji CC