Energia wody to najbardziej stabilna postać energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Wykorzystywana jest głównie do wytwarzania energii elektrycznej, która produkowana jest za pomocą turbiny wodnej (dawniej koło wodne) połączonej z prądnicą. Energia wody w przeciwieństwie do innych odnawialnych źródeł nie jest tak kapryśna, nie zależy od nasłonecznienia czy też poziomu wietrzności.
Elektrownie wodne buduje się najczęściej na terenach górzystych lub w miejscach gdzie możliwe jest piętrzenie wody. Im wyższe spiętrzenie i większa masa przepływającej wody, tym większą ilość wyprodukowanej energii elektrycznej. W Polsce wykorzystujemy 11% całego potencjału energii wodnej, największa koncentracja tego typu budowli ma miejsce w dorzeczu Wisły i Odry. Analizując sektor energetyki wodnej w ostatnich latach, łatwo zauważyć, że nastąpił rozwój tzw. MEW, czyli małych elektrowni wodnych budowanych na naturalnych lub sztucznych stopniach wodnych.
MEW ze względu na zainstalowaną moc dzielimy na mikro, mini i małe elektrownie. Mikroelektrownie wodne (moc instalowana do 100 kW) to głównie elektrownie przepływowe. Niewielki zbiornik, który powstaje w wyniku piętrzenia rzeki, nie może być wykorzystywany do regulacji przepływu i mocy elektrowni. Zatem jej moc zależy od naturalnego chwilowego dopływu wody do elektrowni i jest ograniczona maksymalnym i minimalnym przełykiem zainstalowanej turbiny (rzadziej kilku turbin).
Na Warmii i Mazurach istnieje 92 małe elektrownie wodne, a moc zainstalowana we wszystkich elektrowniach wodnych pozwala na wyprodukowanie rocznie 49,177 GWh energii elektrycznej. Udział energetyki wodnej w produkcji energii z OZE na Warmii i Mazurach wyniósł 2,04%, a biorąc pod uwagę wszystkie źródła udział ten wyniósł jedynie 0,21%.
Dźwięk: Barbara Fedoniuk, Marian Dąbrowski
Zdjęcia: Sławomir Ostrowski
Muzyka: Denis Richard (na licencji CC)