
Energetyka odnawialna w przeciwieństwie do tradycyjnej nie zawsze oznacza duże moce i ogromne systemy energetyczne. Technologie OZE przeznaczone są zarówno do produkcji energii na potrzeby energetyki zawodowej, jak również na potrzeby indywidualnych konsumentów. Wiele z rozwiązań stosowanych w sektorze OZE jest specjalnie dedykowanych dla lokalnych systemów energetycznych oraz dla pojedynczych gospodarstw domowych. Mała energetyka odnawialna to urządzenia o mocy do ok. 10 kW – odbiorcy indywidualni, gospodarstwa domowe, lub do 100 kW – gospodarstwa rolne wraz
z małymi przedsiębiorstwami. Ci ostatni inwestują w produkcję zielonej energii przede wszystkim na własne potrzeby, a dopiero nadwyżki energii sprzedają (jako prosumenci) do sieci.
Bardzo szybki rozwój technologiczny sprawia, że małe wiatraki, kolektory słoneczne, mikrobiogazownie, pompy ciepła czy niewielkie systemy fotowoltaiczne są coraz bardziej powszechne, a ich cena spada, co sprawia, że stają się coraz bardziej dostępne indywidualnym użytkownikom. Ich zastosowanie jest szczególnie korzystne na obszarach wiejskich, gdzie mogą odegrać wielką rolę w poprawie bezpieczeństwa energetycznego, jednocześnie stając się dodatkowym źródłem dochodu właścicieli. Największymi zaletami małych systemów OZE jest ograniczanie strat energii na przesyle i kosztów oraz zwiększanie stopnia samowystarczalności energetycznej. Biorąc pod uwagę stronę ekonomiczną to kolejną szansą są nowe miejsca pracy związane z produkcją, sprzedażą, serwisem, montażem i obsługą tych urządzeń. Na Warmii i Mazurach powstają już firmy zajmujące się produkcją małych systemów do produkcji energii – małe wiatraki, kolektory, ogniwa fotowoltaiczne.
Dżwięk: Barbara Fedoniuk, Marian Dąbrowski
Zdjęcia: Sławomir Ostrowski
Muzyka: allMeadow and Rob Costlow (na licencji CC)
10.12.2012 o 16:03
Świetnie wyszło. Pozdrawiam
04.04.2013 o 20:09
Jestem zainteresowany takim wiatrakiem. Mam budynek polozony w miejscu, gdzie ciagle wieje i spora dzialke. Ile to kosztuje, gdzie mozna kupic?
16.09.2017 o 7:05
A czy można dostać na taki wiatrak jakąś dotację lub dofinansowanie?