faq

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania


Kto bezpłatnie może korzystać z aplikacji do tworzenia fotocastów?

Z aplikacji mogą korzystać indywidualni twórcy nie wykorzystujący fotocastów do celów komercyjnych. Fotocasty zawierające logo np. sponsora, reklamy dźwiękowe i graficzne uznawane są za komercyjne. W szczególności z aplikacji mogą korzystać bezpłatnie studenci wydziałów dziennikarstwa, reporterzy  prasowi radiowi, fotograficy, którzy nie wykorzystują fotocastów na stronach (poprzez przeniesienie kodu)  swoich redakcji. Za komercyjne uznajemy także fotocasty zrealizowane przez indywidualnych Twórców, ale wyświetlane (poprzez przeniesienie kodu – embed) na stronach nastawionych na zysk.  Dostęp do aplikacji na zasadach komercyjnych ustalany jest w drodze indywidualnych negocjacji.

Dla kogo dostęp do aplikacji jest płatny?

Na zasadach komercyjnych z aplikacji mogą korzystać agencje reklamowe, redakcje prasowe, rozgłośnie radiowe itp.

Jak umieścić fotocast na swojej stronie? Co trzeba zrobić, aby zmniejszyć wymiary fotocastu?

Aby umieścić fotocast na swoje stronie trzeba przenieść kod html i wkleić go na stronie docelowej. Fotocast będzie miał oryginalne rozmiary. Jeśli potrzebujesz fotocast o rozmiarach mniejszych napisz do admina, (podaj sugerowaną szerokość fotocastu), otrzymasz zmodyfikowany kod.

Czy przenosząc fotocast na swoją stronę naruszam prawa autorskie Twórców fotocastu?

Nie. Przenoszenie niezmienionego fotocastu na inne strony nie narusza praw autorskich

Na moim komputerze nie mogę oglądać fotocastów. Nie mogę też korzystać z aplikacji. Dlaczego?

Fotocasty oraz aplikacja do ich tworzenia wymagają tzw wtyczki flash. Ściągnij najnowszą wtyczkę z sieci.

Czy jeden fotocast może tworzyć kilka osób?

Tak, pod warunkiem, że korzystają z jednego loginu i hasła. Logując się osobno do systemu można nanosić poprawki, dodawać zdjęcia, zmieniać czas ich projekcji, dodawać napisy itp. Aplikacja umożliwia grupową pracę nad fotocastem.

Stworzyłem fotocast z wykorzystaniem Waszej aplikacji. Zapisałem i opublikowałem. Dlaczego nie widzę go na stronie głównej portalu?

Fotocast został opublikowany w wybranej kategorii. Na stronę główną trafiają fotocasty zaakceptowane przez administratora.

Mam przygotowane zdjęcia, ale w większości są skadrowane pionowo. Czy mogę ich użyć do utworzenia fotocastu?

Ekran projekcyjny jest poziomy i  jest wielokrotnością klatki filmu małoobrazkowego (24×36 mm). Podobnie jak na ekranie kinowym obraz jest poziomy i trudno wyobrazić sobie, aby było inaczej. Zdjęcia pionowe będą psuły ogólne wrażenie, bowiem po bokach ekranu projekcyjnego powstaną szerokie ciemne pasy. Warto więc przekadrować zdjęcia do poziomu lub użyć innej sekwencji obrazów.

Chciałbym, aby mój fotocast znalazł się wśród polecanych, a duże zdjęcie na stronie głównej. Jak to zrobić?

Po pierwsze w zakładce INFO aplikacji do tworzenia fotocastów trzeba zaproponować zdjęcie na stronę główną i wybrać odpowiedni sposób skadrowania (góra, środek, dół). O tym, czy zdjęcie znajdzie się wśród polecanych zdecyduje administrator portalu.

Mam bardzo ciekawe zdjęcia, ale nie mam do nich nagrania dźwiękowego. Czy mogę je opublikować na stronach portalu?

Projekcja zdjęć bez dźwięku nie jest możliwa. Aplikacja została tak zaprojektowana, aby dźwięk był integralną częścią fotocastu.

Chciałbym opublikować swoją pracę na dużym ekranie. Jak to zrobić?

Wystarczy opublikować fotocast na stronach portalu. Do jego pokazania na dużym ekranie potrzebny komputer podłączony do internetu, rzutnik i nagłośnienie.

Czy mogę aplikację do tworzenia fotocastów wykorzystać na lekcji szkolnej. Zadaniem młodzieży byłoby stworzenie prezentacji na zadany temat.

Tak, aplikację można wykorzystywać na lekcjach. Fotocasty można publikować np. w kategorii „inne” lub „testy”.

Skąd wziąć muzykę, która byłaby podkładem dźwiękowym do zdjęć ślubnych?

Na naszym portalu preferujemy oryginalne dźwięki. Prezentacje fotograficzne z podkładem muzycznym lepiej wykonać na innych serwisach np. animoto lub slajdzik. Portal fotocasty.pl łączy reportaż radiowy z fotoreportażem. Ze ślubu można zrobić świetną prezentację nie koniecznie z podkładem muzycznym a la disco polo.